V období menopauzy čelíme často nepříjemným zdravotním problémům souvisejícím s poklesem hladiny některých hormonů v organismu. Jejich intenzita je individuální, týkají se našeho zdraví fyzického i psychického. S některými pomůže jen lékař. Ale hodně toho můžeme pro své zdraví udělat sami. Třeba postarat se o to, abychom zůstaly stále v kondici. Je třeba se hýbat! Chrání nás to nejen před nadváhou a problémy sní spojenými, ale také před špatnou náladou a upadáním do depresí! Hodně důležitý je zdravý spánek a zdravá strava. Pomohou také vhodné potravinové doplňky. Řeřicha peruánská (maca), kustovnice čínská (goji), ginko biloba nebo ženšen – to jsou jen některé příklady přírodních životabudičů, které nám tyto produkty přináší.
Ale zpět k pohybu. Bez něj to prostě nejde! Pokud nejsme zvyklé se dostatečně hýbat, je načase s tím konečně začít! Budeme hezčí a veselejší! Než přidáme vhodný sport, začneme pěkně krůček po krůčku!
Chůze, to je pro naše těla ten nejpřirozenější pohyb. Co nejvíce chodíme pěšky, vyhýbáme se výtahům a eskalátorům, vyhledáváme schody. Postupně přidáváme svěží procházky. Ideálními společníky jsou při nich naši pejsci!
Když už jsme trochu ve formě a nezadýchá nás pár schodů nebo kopec za vsí, je ta správná doba přidat vhodnou pravidelnou sportovní aktivitu.
Při výběru toho „našeho“ sportu je důležité zvolit takový, který nás baví a nemusíme se dlouho přemlouvat, než se do něj pustíme. Pak je pravděpodobné, že se mu budeme věnovat opravdu pravidelně. Někoho baví sporty kolektivní, někdo raději cvičí sám. Vybere si ale jistě každý, možností je dnes opravdu hodně. Pokud potřebujeme „něco shodit“, pomůže nejúčinněji taková pohybová aktivita, při které se dostaneme na nejvhodnější tepovou frekvenci pro spalování tuku. Ta je asi 110 až 130 tepů za minutu. Přesně to zjistíme samozřejmě jen měřením, ale poznáme ji orientačně podle toho, že jsme při pohybu schopni s někým bez většího zadýchávání hovořit. Ale každá forma zdravého pohybu se ale počítá. Hlavní je, že nám přináší zdraví a radost!