Malé příbytky pro ptáčky vyráběli již naši předkové. Bylo jim líto přilétajících drobečků, kteří nemohli pod sněhovou nadílkou nalézt nic k snědku. Dnes již víme, že taková ptačí budka není jen útočištěm v zimním období, ale i během léta před silnými slunečními paprsky. Hodně chyb ale děláme v tom, že jim dáváme takové pochutiny, které jim mohou ještě více ublížit, než jim pomoci. Zkrátka i přikrmování má svá pravidla, která by se neměla porušovat.
1. Do krmítka patří pouze plody, semínka a jádra. Samozřejmě prioritu si obstojně získává slunečnice. Jinak chybu neuděláme s malými semínky, ale i malými plody ovoce nebo oříšky.
2. Rozhodně by se nemělo dávat nic sladkého, soleného nebo praženého. Plody by měly být pouze v neupraveném stavu, v přírodním provedení. Zbytky jídla a v tomto případu i pečiva jim mohou způsobit vážné zdravotní problémy spojené se zažíváním a mnohdy to může skončit až tím nejhorším, což je úmrtím.
3. Potraviny musí být nezkažené a kvalitní. Pokud budeme dávat čerstvé ovoce, je třeba ho zkontrolovat, zdali se nezačalo kazit. Chceme ptáčky krmit, ne je hubit. Suché plody můžeme ochránit před vlhkem samo násypnou nádobkou.
4. Ptačí budka potřebuje také čas od času uklidit, případně vydesinfikovat.
5. Při zavěšení domečku, bychom měli přemýšlet o tom, že by měl mít bezpečné místo a to samozřejmě před kočkou, ta by se ráda vyřádila. Pokud se nám povede ho dát dostatečně daleko od kmene, tak jsme nad ní vyzráli. Pokud by to nešlo, musíme popřemýšlet o jiném zabezpečení.
6. Každá mrazivá noc znamená pro malé opeřence vydání mnoho energie. Když už začneme na podzim je krmit, budou jasně vědět, že zde tu energii získají zpět. Je důležité na ně nikdy nezapomenout.
7. Pro zpestření jim můžeme zavěsit na strom lojovou kouli, kterou si můžeme vyrobit i sami, když ji promícháme se semínky a necháme ztuhnout třeba ve formičkách. Nejen že tím zaměstnáme děti, ale ještě do nich zasadíme zodpovědnost a pak následně můžeme pozorovat slétající ptactvo.