Pro naše babičky i některé maminky je nepředstavitelné mýt nádobí jiným způsobem než ručně, přitom myčka na nádobí, která vznikla již před více než 130 lety Vám ušetří spoustu času i peněz, zvlášť, pokud máte početnější rodinu, nebo míváte často návštěvy.
Jak vlastně vznikla myčka nádobí:
– ač by si většina lidí mohla myslet, že ji vynalezl muž, byli byste na omylu, vynalezla ji američanka Josephine Cochran před více než 130 lety, kdy ještě neexistovala ani tekoucí voda, jak si ji dnes s úplnou samozřejmostí pustíme z kohoutku.
– byla rozmístěním nádobí podobná té dnešní, byla ovšem mnohem větší a muselo se při jejím provozu točit klikou
– sestrojila ji s pomocníky, a traduje se, že prý proto, že její služebnictvo často rozbíjelo nádobí, poté si ji nechala patentovat, pro většinu žen v domácnosti však byla drahá, proto se zpočátku využívala v zařízeních, kde se stravuje větší počet lidí jako např. nemocnice apod.
V dnešní době jsou myčky běžně dostupné, většina kuchyní dělaných na zakázku už s místem na myčku nádobí dokonce počítá.
Jakou a podle jakých kritérií myčku nádobí vybrat:
– při výběru dbejte na to, aby byla nejen tichá, ale hlavně úsporná, to, že Vám šetří čas, je jasné, ale musí Vám také šetřit elektrickou energii.
– nedivte se, pokud v myčce, kterou si kupujete najdete zbytky vody, každá myčka totiž před prodejem prochází testem na únik vody
– zvažte před výběrem také, jak často budete myčku používat, pokud často, volte myčku s nízkou spotřebou vody
– nutné je také předem vědět, zda budete mít myčku volně stojící či vestavěnou kvůli přívodu vody a odpadu
– většina myček je opatřena proti úniku vody tak, že při vniknutí vody dovnitř přístroje se sama vypne
– pokud máte malé děti, vyberte si určitě myčku s dětskou pojistkou
– značku myčkysi snadno můžete porovnat podle cen a referencí buď na prodejnách, na internetu nebo např. od známých