V minulosti se různé kultury a národy snažili kvůli obraně před nepřáteli stavět barikády, které by znemožnily na dané území zaútočit. Největší a nejslavnější (také dodnes dochovanou) zdí je Velká čínská zeď, která po staletí chrání Čínu. (Původně byla postavená kvůli mongolským nájezdům.) Za obdobu této stavby můžeme jistě považovat i Berlínskou zeď postavenou po Druhé světové válce.
Na území Velké Británie najdeme dodnes pozůstatky Hadriánova valu. Ten nechal v 2. stol.n.l. postavit římský císař Hadrián jako obranu před Pikty (původními obyvateli Skotska – tehdejší Kaledonie). Julius Caesar již v roce 55 př.n.l. zavítal na Britské ostrovy, později se mu podařilo velkou část území dobýt. V roce 105 n.l. však Římané utrpěli drtivou porážku právě od Piktů a rozhodli se proto stáhnout na jižní část ostrovů. Až 6 metrů vysoká a 3 metry široká zeď měla o cca sto let později ochránit římské impérium od případných nájezdů severních sousedů.
Hadriánův val měřil úctyhodných 117 kilometrů a měl 80 bran, kterými bylo možné cestovat i přepravovat zboží (samozřejmě řádně proclené). Pohyb osob však byl přísně sledován. Kvůli tomu stála u každé brány malá pevnost, kde žili vojáci povětšinou i se svými rodinami, takže se z pevností staly často téměř hrady.
Antoninův val
O několik let později se Hadriánův nástupce císař Antoninus Pius pokusil dobýt další území, proto vznikl cca 160 km severně od Hadriánova valu Antoninův val. Římanům se ale nedařilo kontrolovat oblast mezi oběma valy a proto se stáhli zpět za Hadriánův val. Oblast byla tedy již za 20 let opuštěna.
Historická památka
Dnes je na místě Hadriánova valu jen ruina – z původní zdi se dochovaly základy. Římané oblast opustili v 5.stol.n.l. a zeď si rozebrali vesničané, kteří z kamenů postavili své farmy a další stavby. Základy valu a pozůstatky pevností však byly v roce 1987 zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO a dnes patří mezi oblíbené turistické destinace. Pokud byste chtěli památku vidět na vlastní oči, vydejte se kousek jižně od současné hranice mezi Anglií a Skotskem.