V dnešní době nalezneme velkou škálu finančních produktů. Mnohé z nich se vztahují k financování vlastního bydlení. Jedním z nich je i nebankovní hypotéka Hypotéka bez registru. I těchto typů úvěrů existuje na trhu nepřeberné množství a laik může mít problém se v nich vyznat.
O co se tedy jedná? Ve stručnosti se jedná o úvěr na financování bydlení (tedy koupi nebo rekonstrukci domu či bytu), poskytovaný nebankovní společností. Nabízí se samozřejmě otázka, proč zvolit tento typ hypotéky namísto klasické bankovní. Faktem je, že nebankovní úvěry mají i své výhody.
Tím nejdůležitějším je jednoduchost sjednání a snadná dostupnost. Zatímco v bance musíte dokládat příjmy a další věci a následně čekat, zda vám půjčku schválí, u nebankovních společností je celý proces mnohem jednodušší.
Jelikož obvykle není potřeba dokládat příjem a půjčku poskytnou každému, nemusíte se bát, že peníze nedostanete. Také celý proces je mnohem rychlejší a jednodušší. Některé společnosti dokonce umožňují provést celý proces přes internet. Zadání a vyřízení tohoto typu hypotéky netrvá často déle než deset minut.
Jaká jsou ale rizika tohoto typu půjček na bydlení? Jedním z hlavních je to, že si společnost neprověří schopnost klienta půjčku splácet. To znamená, že na ni dosáhnou i lidé, kteří nemají prakticky žádný příjem a nemohou tedy platit měsíční splátky.
Přesně na tuto skupinu obyvatel je však tento produkt zaměřen. Jak to? Jednoduše. Tyto hypotéky bývají zatíženy poměrně velkým úrokem a často i množstvím skrytých poplatků. Co se tedy stane, pokud nejsou splátky včas hrazeny?
Především většina těchto společností nemá problém s tím poskytnout odklad. To zní sice dobře, avšak musíme si uvědomit, že čím delší je celková doba splácení, tím vyšší jsou i úroky a tím i celková částka. A pokud klient neplatí delší dobu, následuje samozřejmě exekuce.
Vzhledem k tomu, že na nákup domu či bytu jsou potřeba poměrně vysoké částky, dochází velmi často k tomu, že je v rámci exekuce zabavena právě koupená nemovitost. Klienti se tedy v konečném důsledku ocitnou ještě v horší situaci, než je ta, v jaké začínali.
Samozřejmě tyto praktiky se pohybují na hraně zákona, aniž by ji ovšem překročili. Jsou však daleko za hranou morálky. Proti nim však nemůžeme nic dělat – dokud bude nabídka, bude i poptávka. A lidí, kteří vidí okamžité peníze na bydlení a už nekoukají na splátky, je stále bohužel mnoho.
Jediným způsobem je zde prevence především pomocí osvěty ve sdělovacích prostředcích a úbytek jejich zákazníků. Jen tak tyto firmy přestanou fungovat.