Naše země nám nabízí mnoho přírodních krás. Stačí jen vyrazit za město a kochat se zdejší krajinou. Ta nejkrásnější místa byla prohlášena národními parky a jedním z nich je Národní park České Švýcarsko (Ústecký kraj), na který na hranici s Německem navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz). Park dále z velké části obepíná Chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Z výčtu navazujících chráněných oblastí je hned patrné, že se jedná o oblast výjimečnou a jistě bude stát za to ji navštívit.
Hlavním důvodem zřízení národních parků jsou skalní města nacházející se v této oblasti. Na první pohled Vás uchvátí majestátní skalní hřbety, pískovcové věže, stolové hory a kaňony. Nejvyšší hora Národního parku je Růžový vrch (vrchol leží v nadmořské výšce 619 m.n.m.), proti tomu se v oblasti nachází také nejníže položené místo v ČR, tj. kaňon ve Hřensku (114 m.n.m.).
Hřensko je jedno z turisticky nejznámějších míst v oblasti. Ve městě je možné obdivovat místní lidovou architekturu, která je také předmětem ochrany – jedná se o roubené a hrázděné domy s podstávkou. Odtud se můžete vydat na romantickou procházku podél toku řeky Kamenice, odkud budete muset po pár stovkách metrů vystoupat po příkrých kamenných schodech a opustit kaňon nebo pokračovat na loďkách Edmundovou a Divokou soutěskou. Plavbu Vám zpříjemní převozník svým zábavným výkladem a pokochat se budete moct zajímavými skalními útvary, ke kterým se (jak jinak) váže spousta pověstí a historek. V oblasti se nachází také Dolský mlýn, který se stal kulisou pro filmové pohádky.
Ať už opustíte soutěsku jakkoli, vydejte se po značených cestách k Pravčické bráně. Tento nezapomenutelný skalní útvar nabízí také úchvatný výhled do okolní krajiny a právem se stal symbolem Českého Švýcarska. Impozantní útvar s rozpětím oblouku 26,5 m a výškou otvoru 16 m můžete obdivovat z okolních vyhlídek. Neodmyslitelnou součástí Pravčické brány je výletní zámeček Sokolí hnízdo.