Ačkoli jsou dýňová semínka stále ještě oblíbená spíše v kulturách dálných civilizací (střední Amerika, Indie), pomaličku a polehoučku začínají pronikat také k nám. Jedná se o ploché oválné plody nacházející se uvnitř různých druhů dýní. Jejich obal bývá bílý, samotné semeno má pak světle zelenou barvu a je krémové. Pro svou lahodnou chuť v sušené podobě stále více nabírá na popularitě.
Proč těmto plodům vůbec věnovat pozornost? Odpověď je jasná – mohou lidskému organismu mnohé nabídnout. Jsou zdrojem manganu, tryptofanu, hořčíku, mědi, fosforu, zinku, železa, bílkovin, omega kyselin a také vitamínů skupiny B a vitamínu A. Tímto složením nám pomáhají preventivně působit proti nádorům, zmírňují příznaky zvětšené prostaty, odstraňují parazity z těla (včetně tasemnice), mají antioxidační a protizánětlivé účinky, podporují činnost jater a ledvin, podporují enzymatické a metabolické procesy, podporují zdravý spánek a preventivně působí také proti osteoporóze. Dále zvyšují počet červených krvinek, snižují hladinu LDL cholesterolu, čímž zabraňují také tvorbě krevních sraženin způsobujících infarkty a mrtvice.
A jak dýňová semínka zpracovat? Nejčastěji se setkáme se sušením. Před samotným procesem vybereme jednotlivé kousky a propláchneme je pod vodou. Co nejvíce to půjde, z nich odstraňujeme dužinu a jednotlivé kousky rozložíme na plech vyložený pečícím papírem tak, aby se nepřekrývala. Poté je pečeme zhruba jednu hodinu ve vyhřáté troubě na 200 °C za občasného promíchání, dokud zcela neoschnou. Poté je vyndáme z trouby a necháme zcela vychladnout.
Takto připravená semínka můžeme zobat jen tak bez dalších úprav nebo je možné z nich připravit praženou pochoutku, přidat je do domácího pečiva či salátu, na dozdobení dýňové polévky a dalších pokrmů. A jeden typ na závěr – skvěle ladí s nastrouhanou mrkví.