Papoušíčci jsou druhým nejmenším rodem papoušků. V přírodě jsou běžným druhem papouška, který není nijak ohrožený, proto je mezi chovateli po celém světě oblíbený a cenově dostupný. Jedná se o ideálního ptáka pro chov v bytě (ideální teplota pro jeho pobyt je okolo 20 stupňů). Jsou to bystří, inteligentní tvorové, kteří se dají dobře ochočit. Jediné, na co si zejména začínající chovatel musí dát pozor, je jeho silná teritorialita, což v praxi znamená, že je zde nebezpečí, že při chovu více jedinců v jedné kleci by se mohli navzájem napadnout či dokonce zabít. Mezi nejrozšířenější druhy papoušíčků patří:šedokřídlý, brýlatý, vrabčí, modrokřídlý.
Papoušíček šedokřídlý
Nejběžnějším druhem chovaným v zajetí je Papoušíček šedokřídlý. Ve volné přírodě se vyskytuje na pacifickém pobřeží Jižní Ameriky v Ekvádoru a severozápadním Peru Tento druh je celkově zbarven zeleně, na spodní části těla světlejší, na zádech a svrchní části křídel tmavší. Samec má kostřec, spodní křídelní krovky i letky jasně modré. Obě pohlaví pak mají modrý proužek za okem. Hlava je zbarvena žlutavě zeleně. Dorůstá délky 13 cm a hmotnosti do 30 g. Je to aktivní a inteligentní pták, který rád okusuje větvičky a kůru a je vhodný k ochočení. Pokud mu pořídíte klec vybavenou houpačkami či prolézačkami bude svými cirkusovými kousky bavit celou rodinu.
Papoušíček brýlatý
Papoušíček brýlatý patří mezi nejkrásnější zástupce tohoto rodu. Ve zbarvení papoušíčka brýlatého převládá zelená barva, na vrchní části křídel s tmavším odstínem. Samec má na spodních částech křídel a okolo očí modré zbarvení (jako brýle). Je nejmenší z papoušíčků – velký asi 12 cm. Jeho domovinou je Kolumbie, Panama a Západní Venezuela. Povahou a naturelem je podobný papoušíčku šedokřídlému.
Papoušíčci jsou vzhledově velmi zajímaví zástupci papoušků. Pro jejich chov v bytě je velkou výhodou, že nemají hlasitý křik, spíše pípají a také jejich přepeřování neprobíhá nijak dramaticky. Jsou velmi zábavní a dají se dobře ochočit.