Schizofrenie je duševní nemoc známá jako rozdvojení osobnosti. Toto onemocnění není nijak vzácné, trpí jím tak jeden člověk ze sta, a tito lidé jsou velmi nemocní. Jejich inteligence však nemusí být vůbec poškozena, naopak, tito lidé mohou být velmi úspěšní. Navenek vypadají úplně normálně, ovšem v jejich hlavě se odehrává nekonečný, někdy děsivý příběh.
Příznaky této nemoci jsou různé bludy a halucinace, zjevení nebo bytosti, které na vás mluví. Tyto zjevení se můžou objevit náhle, většinou je však vývoj nemoci postupný. Akutnímu stavu schizofrenie většinou předcházejí deprese, úzkosti, nesoustředěnost. Zjevení se pak opakují a vznikají především zvýšeným stresem.
Období klidu a úzkosti se pak střídá, ovšem projevy se postupně zhoršují, až dochází k chronickému onemocnění.
Bludný svět schizofreniků vypadá jako milná a podivná realita. Přikládají velký význam věcem, kterým ostatní nevěnují pozornost, mají pocit, že je lidé pronásledují, odposlouchávají, sledují a dávají zašifrovaná sdělení, někdo jim dává do hlavy myšlenky nebo jim je naopak krade. Mohou být přesvědčeni, že mají nadpozemskou moc.
Projevy schizofrenie se mohou objevit již kolem 16. až 30. roku života, není však vyloučenou, že se objeví dříve nebo i později.
Pokud se toto onemocnění začne správně léčit na psychiatrii, lékaři nasadí antipsychotika, která nemocným lidem pomáhají bludy odeznít, takže se většina z nich může po čase vrátit k normálnímu životu.
Léčba bývá individuální. Někdo příznaky zvládá bez větších problémů, jiní musejí být hospitalizováni, což pro ně znamená přerušení kontaktů s přáteli, přerušení školy nebo práce. Musejí brát léky, chodí na terapie a sociálně se rehabilitují. Důležitý je vliv prostředí, ve kterém pacient žije, fungující rodina, podpora přátel, ale i včasná a dobře vedená léčba.